KATOWICE

Katowice są stolicą jednej z większych i najdynamiczniej rozwijających się aglomeracji w Europie. W skład ogromnego zurbanizowanego obszaru, którego są sercem, wchodzi kilkanaście miast liczących blisko 3 miliony mieszkańców. To miasto prawdziwie europejskie, w którym nowoczesność twórczo nawiązuje i przenika się z tradycją.

Katowice są centrum politycznym, gospodarczym, kulturalnym i naukowym Górnego Śląska. Miasto jest idealnym miejscem do spotkań oraz organizacji dużych imprez społeczno-gospodarczych o charakterze międzynarodowym. Sprzyja temu łatwy dojazd i dobre skomunikowanie Katowic z regionem, a także bogata oferta gastronomiczna oraz zróżnicowana i wzajemnie uzupełniająca się oferta kulturalna miasta. Wciąż rozwijająca się baza obiektów noclegowych i konferencyjnych wysokiej klasy stwarzają doskonałe zaplecze dla organizacji wydarzeń.


Przez długi czas Katowice były postrzegane głównie jako symbol stereotypowo kojarzącego się Śląska: miejsca ciężkiego przemysłu, węgla i stali. Na przestrzeni ostatnich lat Katowice przeszły znaczącą przemianę, stały się nowoczesną metropolią, której symbolem jest Strefa Kultury. W miejscu, w którym jeszcze niedawno funkcjonowała kopalnia „Katowice” powstała przestrzeń doskonale symbolizują przemianę stereotypowego miasta w nowoczesną metropolię, tętniącą energią jej mieszkańców. Strefa Kultury to miejsce, w którym spotykają się dziś tysiące ludzi aby aktywnie odpocząć i poznawać miasto od nowa. Strefa Kultury, w której skład wchodzą obiekty takie jak Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia NOSPR.


Miasto jest także prężnym ośrodkiem akademickim z Uniwersytetem Śląskim, Politechniką, Akademią Wychowania Fizycznego, Akademią Muzyczną, Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Uniwersytetem Ekonomicznym czy Akademią Sztuk Pięknych.

Nikiszowiec

Zabytkowa dzielnica Katowic, która powstała w latach 1908-1924 stanowi jedno z najbardziej klimatycznych miejsc na mapie miasta. Osiedle Nikiszowiec znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Dzielnica składa się z trzykondygnacyjnych ceglanych bloków, tworzących czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami, na których niegdyś mieszkańcy mieli do dyspozycji komórki i piece do wypieku chleba. Niezwykły układ przestrzenny i rozmach architektoniczny sprawiają, że to zachowane w prawie niezmienionej formie miejsce jest obowiązkowym punktem na mapie.

Giszowiec

Jedna z dzielnic Katowic, położona około 6 km na południowy – wschód od centrum miasta. Osiedle Giszowiec to unikatowa na skalę europejską kolonia robotnicza, zbudowana w latach 1906-1910 dla pracowników zakładów przemysłowych. Wyjątkową architekturę można poznać oglądając domki robotnicze, budowane na wzór starej górnośląskiej chaty wiejskiej, które zachowały się do dziś. Centrum dzielnicy stanowi rozległy Plac Pod Lipami. Warto odwiedzić znajdujący się w pobliżu Dom Kultury (zabytkowa karczma śląska), a także pozostałe ciekawe budynki nadleśnictwa, szkół, sklepów, domków robotniczych oraz obiektów użyteczności publicznej.

Muzeum Śląskie w Katowicach

Wizytówka miasta i obowiązkowy punkt do odwiedzin podczas wizyty na Górnym Śląsku. Muzeum powstało na terenie byłej kopalni węgla, której nadano miano “kopalni kultury”. Budynek Muzeum jest przykładem odważnej współczesnej architektury. Instytucja inspiruje się dziedzictwem regionu, jego intelektualnym i artystycznym dorobkiem oraz bogatą tradycją wielokulturowości. Na głębokości 14 metrów pod ziemią, obejrzeć można bogate i różnorodne kolekcje sztuki polskiej dawnej i współczesnej.

Szlak Moderny

Miejska trasa turystyczna, która obejmuje obiekty reprezentujące katowicką architekturę lat 20. i 30. XX wieku. Trasa obejmuje 16 modernistycznych budynków, które łączy o długości 5,5 km. Na trasie do dyspozycji zwiedzających znajdują się info kioski, dzięki, którym można poznać dokładną historię i znaczenie każdego punktu na szlaku.

Szlak Zabytków Techniki

Wyjątkowa trasa turystyki industrialnej w Polsce, reprezentująca wszystkie najistotniejsze kulturowe dziedzictwa przemysłowe regionu. Szlak łączy 42 obiekty związane z górnictwem, hutnictwem, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Trasa wiedzie łącznie przez 26 miejscowości co sprawia, że zwiedzana jest samochodem.

Ta strona używa plików cookie do poprawnego działania. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na te zasady. Dowiedz się więcej